Webmaster Ticaret Forumu Arama Motorları Alexa Alexa, Alexa Toolbar nedir, nasıl kullanılır?
Alexa, Alexa Toolbar nedir, nasıl kullanılır?
Ruzgar
Alexa, Alexa Toolbar nedir, nasıl kullanılır?
0
750
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:5 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Ruzgar Emektar Üye
******
Alexa, Alexa Toolbar nedir, nasıl kullanılır? Alexa Rank nedir, nasıl arttırılır?             
Alexa amazon.com a ait bir internet bilgi ve istatistik sitesidir. Bunu da sağladığı çeşitli araçlar yardımıyla yapmaktadır. Site yapımında kullanılabilecek araçlar, güncel siteler ve hangi siteye daha çok giriliyor, kim giriyor gibi bilgiler barındıran yapıdır. Tabii ki bu bilgiler bir kesinlik teşkil etmez. 

[Resim: Alexa%20Internet(1).png]  

Çoğu kişinin sandığının aksine internet sıralamaları, ziyaret sıklıkları üzerine belli bir yardımda bulunmaz. Reklam veren firmalar ve onların reklamlarını yöneten medya şirketlerinin bu sıralamalar üzerinden çalışmadığı için bu vasıfsız durumu anlamak pek güç değil. 
 
Alexa Toolbar, alexa sitesinin yaptığı işlevlerin bir kısa yolu gibi çalışır ama aynı zamanda sizin ziyaret bilgilerinizi alarak alexa veri havuzuna kaydeder. Bu sebepten ötürü bir çok anti-virüs programı tarafından virüs-trojan gibi de algılanabilmektedir. Hatta Firefox bir dönem alexa eklentisini listesinden çıkartmıştır. 
Alexa Chrome Eklentisi  

[Resim: Alexa%20Chrome%20Extension(1).jpg]  

Alexa sıralaması (rank), alexa toolbar veya eklentisini kullanan insanların toplam girdikleri siteler üzerinden ortaya çıkan bir rakamdır. Bir sitenin internet üzerindeki gerçek sıralaması değildir. Tamamen belirli bir kullanıcı kitlesi tarafından girilen siteler üzerinden verilen puanlarla oluşturulur. Durumu şöyle de anlatabiliriz; gerçekte en çok girilen 10 site ile Alexa sıralamasındaki 10 site çok değişmeyebilir zira bunlar çoğunluk tarafından kullanılan temel siteler olduğundan manuel olarak yapılan etkilerle sırası pek değiştirilemeyecek sitelerdir. Ancak bir site alexa sıralamasında "400.000".  gözüküyorsa, bu değere pek güvenilemez. Zira aslında  200.000 lerde de olabilir 1.000.000. da olabilir. Bu fazladan etki ile değiştirebilir rakama hala bel bağlayanlar ya da saygı gösteren ciddi kurumlar, kişiler olsa da bir sitenin Google da daha yüksek sıralarda çıkması için bir etki etmez. "Alexa sıralamasında artış" adıyla bir çok web developer ücret bile talep etmektedir.Açıkçası bu sıralamayı yükseltmenin yolları da çok basittir. 

Site içerisinde alexa ve alexa toolbar üzerine yazılar bulundurun.

Alexa sitesine ve alexa toolbar indirme sayfasına link verin. 

Kendiniz de siteye giren bir çok insana da alexa toolbar, eklenti, widget kullandırtın.

Alexa bilgileri içeren forumlarda ve alexa toolbar kullananların olduğu forum ve sitelerde sitenizi paylaşın. Bu tip yerlerdeki site geliştiricileriyle bağlantı kurup link paylaşın.

Head tagları arasına şu script linkini ekleyin.
<script type='text/javascript' language='JavaScript' src='http://xslt.alexa.com/site_stats/js/t/b?url=www.siteadi.com'></script>   Bu yollarla sitenizi alexa sıralamasında daha yüksek yerlere taşıyabilirsiniz ama başta da bahsettiğim gibi bunun gerçek trafiğe bir etkisi olmaz. Sitenizle ilgili yaptığınız herhangi bir tanıtım tabii ki her zaman işe yarar ama alexa sıralaması bunun kesin bir göstergesi değildir. 
Mesaj Değerlendirme
Cevapla
Yeyüzünün en zor mesleği insanlarla uğraşmaktır.!   

                                                                                                                                                           [Resim: 20080525141425950.gif]
                                            [Resim: 513.gif]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alexa Tasarımını Yeniliyor Ruzgar 0 485 29-09-2016, Saat: 07:02
Son Yorum: Ruzgar
  Alexa Nedir? Nasıl Kullanılır? Ruzgar 0 529 29-09-2016, Saat: 06:58
Son Yorum: Ruzgar
  ALEXA NEDEN ÖNEMLİDİR? Ruzgar 0 468 29-09-2016, Saat: 06:55
Son Yorum: Ruzgar
  Alexa Sanıldığı Kadar Önemli Mi Ruzgar 0 494 29-09-2016, Saat: 06:53
Son Yorum: Ruzgar
  Alexa Sıralamasının Önemi Ruzgar 0 482 29-09-2016, Saat: 06:49
Son Yorum: Ruzgar

Hızlı Menü: