Webmaster Ticaret Forumu Webmaster Genel Konular Web Sitesi Tanıtımı Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor
Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor
esrakarakoyun
Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor
0
277
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Question 
Şuan Offine!
esrakarakoyun Yeni Üye
*
  Geribildirim Puanı: (0)
 • Konular1
 • Mesajlar1
 • Rep puanı 0

 • Puan: 0 FC
Son dönemlerde hukuk bölümüne duyulan ilginin artması ile birlikte ülkemizde bulunan avukat sayısı bir hayli derecede arttı. Bu durum her köşe başında bir hukuk bürosu hatta bir binanın bütün dairelerinde hukuk bürosu tabelası görmemize neden oldu. İleride ise aynı durumu barolar açısından da göreceğiz gibi. Peki bu durumun avukatlık mesleğine etkisi ne oldu? Hukuk okumak mantıklı mı? Avukat maaşı ekonomik talepleri karşılamaya yetecek düzeyde mi? Araştırarak bu sorulara yanıt bulmaya çalıştım ve edindiğim bir kaç bilgiyi buradan paylaşmak istiyorum. Konuyla ilgili okuduğum en yararlı makaleye; besler.av.tr kaynağından ulaşabilirsiniz.
Avukatlık mesleğinden önce hukuk okumak konusuna biraz değinmek gerekirse, şuan ülkemizde bulunan hukuk fakültesi sayısında inanılmaz bir artış var. Bunun en önemli sebeplerinden biri de hukuk fakültesi kurmanın zor olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir masa bir kaç sıra ve tahta ile hukuk fakültesi derslikleri kurulabilir. Eminim ki tıp fakültesi kurmak kolay olsaydı şuan hukuk fakülteleri gibi her köşe başında tıp fakültesi görüyor olurduk. Özellikle, ticarethaneye dönüşen özel üniversiteler bu durumu çok istismar ediyorlar. Lakin hukukla ilgilenen akademisyen sayısında yaşanan artış, hukuk fakültesi öğrencileri sayısında yaşanan artışın çok gerisinde kalmış bulunmakta ve bu da eğitimde yetersizliği doğurmakta. Hukuk fakülteleri kontenjanların artması, sayılarının artması ve özellikle özel üniversiteler de işin içine eklenince günümüzde hukuk okumak pek zor değil. Tabi sadece hukuk fakültesine yerleşmek ile olay bitmiyor ama bir şekilde mezun olunuyor. Ama nasıl mezun. 
Neyse şimdi bu mezun arkadaş ne yapıcak? Avukatlık stajını mı başlatacak, hakimlik ve savcılık sınavına mı hazırlanacak yoksa noterlik stajı mı yapacak? Hadi diyelim hepsi hukuka çıkıyor şuan hangisi para getiriyorsa ona yerleşsin. Malum KYK Kredisi borcu var biraz para biriktirsin seneye rahat rahat öder. Avukatlık stajına başlamadı. Stajyer avukat maaşı ne kadar ki, neden başlamadı? Çünkü stajyer avukatlar ya hiç ücret almıyor ya da çok komik rakamlara çalışıyor. Bu konuyla ilgili hiç bir yasal düzenleme bulunmamakta hatta Danıştay'ın eski bir kaç kararında stajyer avukata ücret verilmemesi gerektiğine karar verilmiş. En azından bunları aştık. Hakimlik ve savcılık sınavına hazırlansın ya da zaten hazırlanıyormuş mezun olunca ilk sınava girsin. Girmek ile de atanılmaz ki dur bir mülakat filan yani anlayacağınız buradan da hemen para gelmiyor. Geriye kaldı noterlik stajı, en azından orada ücret veriyorlar da sadece para için de bilmem kaç bin kişilik noter sırasını kim bekler, noterlik stajı bittikten sonra ne yapacaksın? Noterlik stajı için de başvuru süresi falan filan derken hukuk okumak mezun olur olmaz 0 maaş ile hayata atılmaktır. E tabi avukat yanında çalışırsın zorunlu değil de verir o da belki o ayrı, ama yasal olarak böyle bir zorunluluk yok. Stajyerlik aşamasında böyle ama sonrasında acısı çıkar demeyin, noterleri bilmem de hakim, savcı veya avukatların kazandığı ücretler o kadar ahım şahım değil. Avukat maaşı çoğu zaman komik rakamlara tekabül ediyor. Ya da komik değil de toplumun yarattığı algının çok altında kalıyor diyelim. Onlarda en azından ömür boyu asgari ücrete çalışmıyor değil mi? Kendi büronu açsan biraz çırpınırsın ama sonra çıkarsın su yüzüne, o da belki. Hayat bu ne olacağı belli olmaz sonuçta.
Hukuk fakültesi mezunlarının sayısının artması peki neye sebep oldu? Bunu galiba araştırmaya bile gerek yok ki araştırmadım zaten. Eminim siz de okurken zaten hemen kafanızdan geçti bu durumun olası etkileri. 
Ama şu bir gerçek ki avukat maaşı artık mesleğin bir cazibesi değil. Hukuk, sende artık herkes gibisin, hukuk okumak istiyorsan yap bu işi. Kafanda başka bir bölüm varsa ama avukat maaşı seni cezbediyorsa sevmediğin iş ile ömrünü geçirme, toplum algısı gerçeği yansıtmıyor.
Mesaj Değerlendirme
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Saç ekimi ne kadar sürer? xtc14 0 70 13-08-2021, Saat: 20:41
Son Yorum: xtc14
  TV Reklam Ücretleri Ne Kadar? burcuyigiter 0 84 27-07-2021, Saat: 23:53
Son Yorum: burcuyigiter
  Hurda Fiyatları Ne Kadar? burcuyigiter 0 117 18-06-2021, Saat: 16:58
Son Yorum: burcuyigiter
  Orjinal Windows Ne Kadar? prrelations 0 164 01-04-2021, Saat: 02:28
Son Yorum: prrelations
  Altın ne kadar? neo1 0 203 02-03-2021, Saat: 23:16
Son Yorum: neo1

Hızlı Menü: