Webmaster Ticaret Forumu Webmaster Genel Konular Web Sitesi Tanıtımı HİBRİT ÇALIŞMA NEDİR ?
HİBRİT ÇALIŞMA NEDİR ?
bwtajans
HİBRİT ÇALIŞMA NEDİR ?
0
76
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:5 Ziyaretçi
Şuan Online!
Şuan Online!
bwtajans Kıdemli Üye
****
Günlük çalışma saatlerinin tartışıldığı geleneksel yönetimden, nerde çalışılması gerektiğinin tartışıldığı günümüze geçiş çok ani oldu. Geleneksel şirketler bile bu konuyu hızlıca gündemlerine almak zorunda kaldılar. Çok ani de olsa bu geçişi hafifçe ve işleri aksatmadan nasıl yapabileceğimizi düşünerek planlamamız gerekir. Hibrit-esnek çalışmanın farklı varyasyonları uygulanabiliyor. Ofiste veya uzaktan tercihini çalışana bırakmak, belli günleri ofiste geçirmek veya tamamen uzaktan ya da ofiste çalışma şeklinde modeller görüyoruz. Bu modellerle ilgili çok fazla anket ve araştırma yapıldı ve sonuçlar genelde benzer. 
Çalışanların yarıya yakını iş yerinde hibrit model uygulanmazsa başka iş arayacaklarını belirtmişler. Peki hibrit çalışma gerçekten etkili bir model mi?
Uzaktan çalışma modelinde çalışanlar en üretken oldukları saatleri seçerek daha üstün performans sergileyebiliyorlar. Akşam saatlerinde daha üretken olan bir çalışanı sabah erkenden ofise çağırıp iyi iş çıkartmasını bekleyemezsiniz.İş-yaşam dengesinde iyi bir balans sağlıyor. Trafikte geçen saatler yaşam dengesine katkı olarak dönüyor. Esnek çalışma şartlarında çalışanların günlerini özgürce planlayarak dengeyi kurdukları gözlemleniyor. İş-yaşam dengesi sağlıklı olan çalışanların performanslarının daha iyi olmasını beklemek çok doğal. Bunun yanında kalabalık sebebiyle olabilecek hastalık ve iş gücü kayıplarının önüne geçilmiş oluyor. Belki de en önemli katkısı dünyanın her yerinden yetenekleri istihdam edebilme özgürlüğü sunması.Peki bu modelleri nasıl uygulamalı? Şirketlerin genelinde planlı bir tasarıdan çok, 2 gün ofis, 3 gün uzaktan gibi basitçe uygulandığını görüyoruz. 
Çalışma modeli planlamanın bundan çok daha fazla stratejik emek istediğini özellikle vurgulamak gerekiyor. Öncelikle anketlerle çalışanların ihtiyaçlarını anlamamız, ayrıca planlamaya onların katılmasını da sağlayarak motivasyonu artırmamız gerekir. İşin gerekleri kadar insan odaklı tasarımın da çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için personalar oluşturarak, çalışan davranışlarını ve tercihlerini ön planda tutan bir model tasarlanabilir. Ayrıca hibrit çalışmayı destekleyecek dijital uygulamalar, video konferans ekipmanlarının revizyonları gibi teknolojik yatırımları da değerlendirmek gerekmektedir.Bunların yanında şirket kültürüne yatırım yapılmalı ve çalışan deneyimi insan odaklı olarak uçtan uca günümüz gerekliliklerine göre tasarlanmalıdır. Bunun yanında sürekli geri bildirim alarak, modeller üzerinde gerekli revizyonlar yapılmalıdır. Zaman içerisinde ihtiyaçlar değişebilir ve güncellemeler gerekebilir.
Doğru bir şekilde tasarlandığında, hem işin gerekliliklerinin hem de çalışanların taleplerinin doğru bir şekilde karşılanabildiği hibrit modeli yaratmak mümkün. Her şirketin dinamikleri farklıdır ve stratejik tasarımlar yaparken organizasyonel yapıyla birlikte bu dinamikler de göz ardı edilmemelidir.
Tüm bu konular hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti almak için https://orginsight.co/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Mesaj Değerlendirme
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yataklı Rulman Nedir? Rulman Çeşitleri ve Rulman Ölçüleri vortex1 0 54 02-12-2021, Saat: 18:10
Son Yorum: vortex1
  Klasik liberalizm nedir? nullsix 0 62 01-12-2021, Saat: 22:24
Son Yorum: nullsix
  İç Mimarlık Nedir? vortex1 0 30 30-11-2021, Saat: 14:49
Son Yorum: vortex1
  Tiny House Nedir? vortex1 0 32 29-11-2021, Saat: 13:21
Son Yorum: vortex1
  Sibo Hastalığı Nedir? burcuyigiter 0 46 26-11-2021, Saat: 01:30
Son Yorum: burcuyigiter

Hızlı Menü: