Webmaster Ticaret Forumu İkinci El Eşya İlanları İkinci El Laptop İkinci el laptop alırken nelere dikkat etmeli
İkinci el laptop alırken nelere dikkat etmeli
Ruzgar
İkinci el laptop alırken nelere dikkat etmeli
1
5533
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:6 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Ruzgar Emektar Üye
******
CHIP Online, ikinci el laptop satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor.

Bazen istediğimiz bir ürünü satın almak için ikinci el piyasasına yöneliriz. Özellikle bilgisayar ürünlerinde sıkça rastlanılan bu durum artık öylesine sık görülüyor ki, ikinci el pazarındaki bilgisayar donanımları kapış kapış gidiyor.

Ancak elbette ikinci el teknolojik bir ürünü satın almanın fiyat avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da yok değil. Özellikle online ikinci el satış sitelerinden alınan donanımlar, çok geçmeden kullanıcının elinde kalabiliyor. Bu nedenle ikinci el bir ürün alınacağı zaman bazı noktaların göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Özellikle laptop'ların günümüzde hızla yaygınlaşması ve fiyatlarının düşmesiyle beraber, tüketiciler ellerindeki eski laptopları satıp yeni laptopları edinmeye başladılar. Hal böyle olunca, ikinci el laptop pazarı da bugünlerde hiç olmadığı kadar büyük bir pazara dönüştü. Ancak daha önceki uyarımız burada da geçerli: İkinci el laptop alacaksanız, sadece fiyat avantajını düşünmekle kalmayıp, o üründen gerçekten verim alıp alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Tüketicilerin ikinci el laptop alırken ciddi problemlerle karşılaştığını biiyoruz. Bu nedenle CHIP Online, ikinci el laptop satın almak isteyen kullanıcılara çok özel 10 adımdan oluşan bir laptop satın alma rehberi hazırladı. Rehberimizde donanım özelliklerinden daha çok, çoğu zaman gözden kaçan küçük detaylardan bahsetmeyi tercih ettik.
Mesaj Değerlendirme
Cevapla
Yeyüzünün en zor mesleği insanlarla uğraşmaktır.!   

                                                                                                                                                           [Resim: 20080525141425950.gif]
                                            [Resim: 513.gif]
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Ruzgar Emektar Üye
******
İkinci el laptop almayı düşünüyorsanız bu yazıyı okumadan almayın. Bilindiği gibi bilgisayar teknolojisi geliştikçe özellikler bir hayli fazlalaştı ve buna dayalı olarak fiyatlar da yükseldi. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları bir cihazın hiç kullanılmamışını almaktansa az kullanılmışını daha uygun miktara temin etmektedir. 2. El alım satımların artması ile büyük firmalar dahi bunu gerçekleştirmektedir.

Eğer 2. El bir laptop sahibi olmak istiyorsanız tercihlerinizi belirlemelisiniz. Örneğin; görüntü kalitesinin iyi olmasını istiyorsanız ya da ses sisteminin gelişmiş olmasını istiyorsanız bu isteklerinize göre ikinci el diz üstü bilgisayar almalısınız. Ancak 2. El bir diz üstü bilgisayar alacaksanız kesinlikle bilgisayardan anlayan birini beraberinizde bulundurmalısınız.

2. El Laptoplarda Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler;

Son dönemde çoğu kişi bilgisayar alırken ikince el piyasasından yararlanmaktadır. Fakat böyle bir durumda bazı şeyler bilmek ve dikkat etmek gereklidir. İlk olarak bilgisayarı ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir çünkü bilgisayarın özellikleri bu isteklerinize göre şekillenecektir. Daha sonra satın almak istediğiniz ikinci el diz üstü bilgisayarın dış görünümü ile ilgili bir kusuru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun sebebi bilgisayarınızda var olan her hangi bir aksaklığın hem zamandan ziyan etmenize hem de keyfinizin kaçmasına sebep olmasıdır. Rahatlık içerisinde bilgisayar kullanmak için buna dikkat etmelisiniz. Bilgisayarın donanımı ve yazılımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken şeyler kabaca şu şekilde sıralanabilir;

1- Bilgisayarın menteşelerinin sağlamlığına

2- Kapaklarının ne kadar dayanıklı olduğuna

3- Ekran çözünürlüğüne

4- Klavye ve farenin işlevini yerine getirmeme durumuna

5- Sabit sürücünün boyutlarına

6- İşletim sistemine

7- Ne kadar hafızası olduğuna

8- Garantisinin süresine

9- Ekran kartının harici olmasına ve ekranın boyutuna

10- Şarj takma yerinde bir sorun olup olmadığına

11- Markasının ne kadar kaliteli olduğuna

12- Bataryanın ne kadar süre dayanabildiğine

13- Bilgisayarda her hangi bir kırık, çizik, ezilme yanık olma durumuna

14- Üzerinde kart okuyucu olmasına

15- Hoparlörün ses seviyesinin ne kadar arttırılabildiğine

16- İşlemcisinin durumuna. (Genellikle i4 ya da i5 olması önerilir)

17- Taşınabilirliğinden dolayı ağır olmamasına

18- Bilgisayarın uzun vadeli kullanıma uygun olup olmadığına

Kısacası kullanımınızı engelleyecek ve size rahatsızlık verecek donanım ve ya yazılım ile ilgili bir aksaklık varsa o bilgisayarı tercih etmemeniz gerekir. Bu tip özellikler bir bilgisayarın olmazsa olmazları içerisindedir. Aynı zamanda TV deki dizi ya da filmleri bilgisayar üzerinden takip etmek isterseniz bir HDMI girişine sahip olması gerekir. Fakat bilinmelidir ki alacağınız cihazın ücreti ile vereceği hizmet doğru orantılı olacaktır. Bir diğer öneri ise bilgisayarı görüp açıp kontrol etmeden satın almamanız yönündedir. Bilgisayar satıcısının söz ettiği özelliklerin doğru olup olmadığı bizzat kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bilgisayarı geri iade etme gibi bir seçenek olmayacaktır.

2. el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta hangi sitelerin tercih edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Online alışveriş yapılırken kullanacağınız sitenin güvenliliğinden kesinlikle emin olunmalıdır. Bunun için büyük işletmelerce kurulmuş siteleri tercih etmek daha güvenli olacaktır. Örneğin; kredi kartınızın şifresini girip gerekli ücreti tahsil ettikten sonra laptopu gönderip göndermemek karşı tarafın elinde olur ve bu durumda internet üzeri alışveriş mağduru olma olasılığınız bir hayli yüksektir.

2. El Laptop Fiyatları Nelerdir?

Bilindiği gibi teknolojik cihazlar kullanılmaya başladığı andan itibaren ücretini ve değerini kaybediyor. Bundan dolayı 2. El piyasası standart bir birey için bir hayli ekonomiktir.

2. El bir laptop sahibi olmak için ödenecek en uygun miktar 400 Tl ve 600 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Çok az kullanılmış ve kaliteli 2. El laptoplar ise 1500 ile 2000 tl civarlarında satılmaktadır.


[Resim: ikinci-el-laptop.jpg]
Mesaj Değerlendirme
Cevapla
Yeyüzünün en zor mesleği insanlarla uğraşmaktır.!   

                                                                                                                                                           [Resim: 20080525141425950.gif]
                                            [Resim: 513.gif]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2. el laptop alırken kontrolleri nasıl yapılır? Ruzgar 0 3,290 22-04-2016, Saat: 23:48
Son Yorum: Ruzgar

Hızlı Menü: