Webmaster Ticaret Forumu Tasarım Dünyası Mybb Tema Tasarımı Responsive Tema (Tasarım) Ne Demektir
Responsive Tema (Tasarım) Ne Demektir
TolgaHan
Responsive Tema (Tasarım) Ne Demektir
0
604
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:3 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
TolgaHan Emektar Üye
******
  Geribildirim Puanı: (0)
 • Konular150
 • Mesajlar182
 • Rep puanı 3

 • Puan: 0 FC
Responsive tema (tasarım) kelimesi, farklı ekran boyutlarına sahip olan cihazlara göre farklı şekiller alabilen temalar için kullanılan bir kavramdır. Örnek vermek gerekirse; şu anda girdiğiniz bir sitenin hem bilgisayar, hem tablet hem de cep telefonları tarafından girildiğinde, ekran boyutlarına göre kullanıcı dostu tema haline gelmesidir. İnternet kullanımının hız ve hız artması ve aynı zamanda farklı cihazlar ile internete girilebilmesi, responsive tema konusunu ön plana çıkarmış durumdadır. 
Responsive tema kullanılmasının en büyük sebebi bilgisayardan sitelere giren internet kullanıcılarının yanı sıra cep telefonu ve tablet bilgisayarlar ile sitenize giren kullanıcılara sorunsuz bir görüntü verebilmektir. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan internete giriş her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple bir sitenin responsive olması o sitenin kullanıcılarına daha iyi hizmet verebiliyor yani daha düzgün bir tasarım sunmuş oluyor diyebiliriz. Dilerseniz bir sitenin responsive tasarıma sahip olup olmadığının nasıl anlaşıldığını aşağıda bulunan video aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Responsive Tema’nın Artıları Nelerdir ?
Responsive tema kullanan yani responsive tasarım yaptıran siteler bütün cihazlar ile görsel açıdan uyumlu bir şekilde çalışmaktadırlar. Bu sayede kullanıcıların siteye girdiklerinde kötü bir tasarımla ya da küçük tarayıcı görüntüsü ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılar karşılaşmayacaklardır. Mobil uyumlu olan sitelere gelen kullanıcıların mobil uyumsuz olan sitelerde daha fazla süre kaldıkları tespit edilmiştir.
Responsive Tasarım’ın SEO’ya Etkisi
Responsive tema kullanmanın arama motorları nezlinde büyük artıları bulunmaktadır. Kısa bir süre önce Google tarafından yapılan açıklamaya göre, mobil uyumlu olan sitelerin hemen altında bu özelliğe sahip olduğu belirtilecek ve aramalarda ayrı bir görüntü ile karşımıza çıkacaklarının açıklaması yapılmıştır. Ayrıca webmaster araçları kullananların bildiği gibi, Google artık mobil uyumlu siteler için özel bir Google Gibi Getir alanı geliştirmiştir. Yani responsive temaların kendisine bildirilmesini istemektedir.
[Resim: responsive-tema.png]Responsive Tema Örneği
Responsive Tema Nasıl Anlaşılır
Bir sitenin responsive olup olmadığını anlayabilmek için o siteye giriş yapınız. Daha sonra tarayıcınızı sağ taraftan ok yardımı ile büyültüp küçültünüz. Sizin yapmış olduğunu bu işleme göre tarayıcı şekil alıyorsa o site responsive tema kullanmaktadır. Örnek olarak serhatsaglam.com.tr/blog adresinde bu denemeyi yapabilirsiniz. Bununla birlikte farklı cihazlar kullanarak da bir sitenin responsive olup olmadığını görebilirsiniz.
Mesaj Değerlendirme
Cevapla


Hızlı Menü: