Webmaster Ticaret Forumu E-Ticaret & Alışveriş Tanıtım Yazısı SANAL SUNUCU NEDİR? SUNUCU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
SANAL SUNUCU NEDİR? SUNUCU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Ruzgar
SANAL SUNUCU NEDİR? SUNUCU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
0
2546
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Ruzgar Emektar Üye
******
[Resim: vpssunucu.jpg]

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu ( Virtual Server ) nedir? Sorusuna şöyle kısaca fiziki bir sunucunun sanallaştırma teknolojisi kullanılarak, bölümlere ayrılması ve içerisinde birden fazla sunucu oluştura bilmesidir. Bu oluşturulan sanal sunucular gerçek bir bilgisayar gibi davranırlar ve fiziki sunucunun donanımından kendilerine belirlendiği kadar bir kısmını kullanırlar. Bu sayede firmalar müşterilerinin isteklerine uygun ve hesaplı sanal sunucu hizmeti verebilmektedirler. Sanal sunucular müşterinin istediği özellikte ayarlanabilmektedirler.Sanal Sunucu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sanal sunucu alırken öncelikle çalışacağınız firmayı ince eleyip sık dokumalısınız. En önem vermeniz gereken konulardan biri sunucu sağlayan firmanın verdiği teknik destek olmalıdır. Hele ki Vps ve Vds sunucu yönetimine yeteri kadar aşina değilseniz teknik desteği çok fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle bu tür firmaların teknik destek yönünden nasıl olduklarını araştırmalı ve ona göre bir fikir yürütmelisiniz.

Bir diğer konu ise satın alacağınız sanal sunucunun nasıl bir fiziki makine de bulunduğudur. Eski ve kaliteli olmayan fiziki sunucular ile oluşturulan Vps ve Vds sunucularda gereken performansı alamayabilirsiniz ve buda projenizde aksaklıklara yol açabilmektedir. Sunucu satın almadan önce firmalar ile iletişime geçerek sanal sunucularını oluşturdukları fiziki sunucuları hakkında detaylı bilgi isteyiniz ve bunları not ederek firmaları karşılaştırınız. Bu size daha iyi bir performans sağlamak için gerekli olan bir şeydir.

Bir diğer hususta sunucuların ağ yapısı ve özellikleridir. Bu tür sunucular paylaşımlı ağlara bağlı oldukları için ağ performansınızın iyi olması ana port dediğimiz, yani fiziki sunucuya gelen internet hattının kapasitesidir. Bu kapasiteler firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber size sağlanan bağlantı minimum 100 Mbps olmalıdır. Tabi burada şunu belirtmekte fayda var, fiziki sunucunun ana portu ne ölçüde bir hızı destekliyor olması günümüzden orta düzeyli firmalar 1000 Mbps lik ana port üzerinden sanal sunucularına 100 Mbps paylaşımlı hat sunmaktadırlar bu ölçü kabul edilebilir bir düzey aslında fakat özellikle araştırmanız gereken durum şu; bu paylaşımlı hattı kaç sanal sunucu kullanmakta. 1000 Mbps bir ana portu 5 sanal sunucunun kullanması ile 20 sanal sunucunun kullanması arasında dağlar kadar bir performans farkı olacaktır. Bu nedenle Vps yada Vds alırken firmaya size sağlanacak olan bağlantı kapasitesini sormayı ihmal etmeyin.

Şimdi birde yönetim paneli olayı var, kaliteli bir sunucu firması size sunucunuzu tam anlamı ile yönetebileceğiniz ana bir yönetim paneli sağlaması gerekir. Kimi kalitesiz hizmet sağlayan firmalarda bu panel yoktur size sadece sunucunuz ile bağlantı kurabileceğiniz bağlantı bilgileri verilerek sizi kendi halinize bırakabiliyorlar. Bu nedenle de dikkat etmeniz gereken hususlardan biride size sağlanacak olan yönetim panelinin kullanıla bilirliğidir.

Yazımızın yavaş yavaş sonuna gelirken son olarak sizlere vereceğim tavsiyeler bunlardır. Sunucu satın alacağınız firmaların kalitesi çok önemlidir, ucuz olması nedeni ile kalitesiz ve kariyersiz firmalarla çalışmak projenizin sağlı açısından hiç iyi olmayacaktır. Kaliteli ve köklü sunucu sağlayan firmalar ile alış veriş yapmanız yararınıza olacaktır ve daha sağlıklı bir hizmet alabilecek durumda olursunuz. Bu yazımda bu kadar, bir başka yazımda görüşmek üzere hoşçakalınız.

Merak ettiğiniz bir şeyler olursa konu altındaki yorum bölümünden sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Mesaj Değerlendirme
Cevapla
Yeyüzünün en zor mesleği insanlarla uğraşmaktır.!   

                                                                                                                                                           [Resim: 20080525141425950.gif]
                                            [Resim: 513.gif]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makale Nedir Nasıl Yazılır? Ruzgar 2 2,244 13-04-2016, Saat: 20:52
Son Yorum: Ruzgar
  Forex ve Metatrader 4 Programı Nedir ? Ruzgar 0 567 22-03-2016, Saat: 21:26
Son Yorum: Ruzgar
  Vps Sunucu – Hosting Ruzgar 0 600 22-03-2016, Saat: 21:24
Son Yorum: Ruzgar
  Alış ve Satış Fiyatları Nedir? Ruzgar 0 538 22-03-2016, Saat: 21:07
Son Yorum: Ruzgar
  İnternet makalesi nedir? Ruzgar 0 499 22-03-2016, Saat: 20:47
Son Yorum: Ruzgar

Hızlı Menü: