Webmaster Ticaret Forumu Webmaster Genel Konular WordPress Wordpress Kategori Nasıl Eklenir?
Wordpress Kategori Nasıl Eklenir?
musk
Wordpress Kategori Nasıl Eklenir?
0
54
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
musk FORUMCANAVARI CEO
*******
  Geribildirim Puanı: (0)
 • Konular35
 • Mesajlar58
 • Rep puanı 1

 • Puan: 291.64 FC
WordPress’te kategori oluşturma için admin panelimizden Yazılar >> Kategoriler yolunu takip ediyoruz. Açılan sayfada sol tarafta yeni ekleyeceğimiz kategori için bir form, sağ tarafta ise sahip olduğumuz kategorilerin gösterildiği bir liste bulunuyor.

WordPress’te kategori ekleme için yeni kategori ekleme alanını, yani sol tarafı kullanacağız.

Bunun için formu doldurmamız gerekiyor. Bir örnek üzerinden kategorilerimizi oluşturalım:

Mesela sitemiz spor dallarına yönelik bir haber sitesi olsun. Haberlerimizin dahil olduğu kategorileri de Futbol, Basketbol, Valeybol ve Motor Sporları olarak belirledik.

# İsim: Kategorinize vereceğiniz ismi bu alana yazıyoruz. Örn. Motor Sporları

# Yazı Kısa İsmi: Bu kısımda kategorimizin url yani bağlantı versiyonunu belirliyoruz. Yazı kısa ismini belirlerken Türkçe karakter ve tire işareti ( – ) haricinde başka özel karakter kullanmıyoruz. Kategori ismimiz birden fazla kelimeden oluşuyorsa kelimeler arasına tire ( – ) koyuyoruz. Örn. motor-sporlari

Burada belirlediğimiz kısa isme göre kategori sayfamızın url adresi örnek olarak şu şekilde;

sporhaberleri.com/category/motor-sporlari olacaktır.

Kategoriye bağladığınız yazıların url adresi de şu şekilde;

sporhaberleri.com/category/motor-sporlari/ornek-yazi olacaktır.

Tabi yazılar için url adreslerinizde category yazısının görünmemesini sağlayabilirsiniz. Buna yazının devamında değineceğim.

#WordPress yeni kategori ekleme işleminde eğer bu kısmı boş bırakırsanız, sistem kategori adına göre otomatik olarak bu alanı işleyecektir.

# Ebeveyn: Daha önceden bir kategori oluşturduysanız ve yeni ekleyeceğiniz kategorinin daha önce oluşturduğunuz kategorinin alt kategorisi olmasını istiyorsanız, burada daha önce oluşturduğunuz kategoriyi seçmelisiniz.

Mesela;

Daha önce Motor Sporları isimli bir kategori oluşturduk. WordPress alt kategori olarak Araba Yarışları ve Motosiklet Yarışları adlarına sahip iki adet alt kategori belirledik. Bu iki alt kategoriyi eklerken Ebeveyn olarak Motor Sporları kategorisini seçiyoruz.

Böylece bu iki kategori, Motor Sporları kategorisinin alt kategorileri olmuş oluyor. Bu şekilde alt kategorilerin de alt kategorilerini eklemeniz mümkün. WordPress alt kategori ekleme detaylarını yazının devamında değineceğim.

Eğer ana kategori oluşturuyorsak bu kısmı Hiçbiri olarak seçiyoruz.

# Tanım: Bu kısma kategorinizi tanımlayacak bir metin giriyoruz. Örn. En güncel motor sporları haberleri, F1, Grand Prix, Rally, Motocross ve daha fazlası…

#Her ne kadar bu tanımlar ön planda olmasa da SEO açısından es geçilmemesini tavsiye ederim. Çoğu WordPress temaları kategori açıklamasını görüntülemese de bazı temalar bu açıklamalara kategori sayfalarında yer verirler. Açıklamalara yer vermeyen temalar için de yazının devamında vereceğim kodlarla açıklamaların görünmesini sağlamanız mümkün.

WordPress de kategori ekleme için tüm gerekli alanları doldurduktan sonra alttaki Yeni Kategori Ekle butonuna basıyoruz. Bundan sonra oluşturduğumuz kategoriyi sağ taraftaki listede görebilir, düzenleme ve silme işlemlerini yapabiliriz.
Mesaj Değerlendirme
Cevapla WWW
"İZ BIRAKANLARLA SENİN ARANDA BASİT BİR FARK VAR; ONLAR ÖMÜR BOYU GAYRET EDİYOR, SEN ÖMÜR BOYU HAYRET EDİYORSUN."
MEHMET AKİF ERSOYHızlı Menü: