Webmaster Ticaret Forumu Eğlence Ve Tanışma Bölümü Serbest Kürsü Yenidoğan bebek alışveriş listesi
Yenidoğan bebek alışveriş listesi
livacan
Yenidoğan bebek alışveriş listesi
0
17
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:2 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
livacan Çalışkan Üye
***
  Geribildirim Puanı: (0)
 • Konular22
 • Mesajlar22
 • Rep puanı 0

 • Puan: 438.47 FC
arkadaşlar herkese merhaba. Yenidoğan bebek alışverişi listesi gördüm, faydalı bir yazı olabileceğini düşündüm Smile iyi okumalar...

"Yenidoğan bebek alışveriş listesi
Yenidoğan bebek alışverişi için öncelikli almanız gerekenler bu listemizde…

Bebeğinizin beklenen doğum tarihine az kaldı. Hastaneye giderken yanınıza alacağınız doğum çantanızı hazırladınız. Sıra, bebeğinizin doğumdan sonraki temel ihtiyaçlarında. Onlarca ürün arasından alışverişe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bebeğin temel ihtiyaçlarını birkaç başlık altında toplamak işinizi kolaylaştırır;


Giyim
Yenidoğan bebeklerin ne giyeceği, bebeklerin ilk 3 ayda nasıl giydirileceği sık sık sorulur. Bebek bakımına dair bilgiler güncel hale geldikçe, “Ne giydirmeli?” sorusunun cevabı da değişkenlik gösterebiliyor. Artık birçok kişinin bildiği üzere bebekleri fazla kalın giydirmek sakıncalı olabiliyor. Pamuklu giysilerle kat kat giydirmek ve gerektiği zaman azaltarak vücut sıcaklığını dengede tutmak daha iyi bir seçimdir. Bebeğinizi giydirme şekliniz konusunda hastanedeki bebek hemşireleri ve doktorunuz da sizi yönlendirecektir, sormaktan çekinmeyin. Yeni doğacak bebeğinizin ilk günler ihtiyacı olan giysiler genel olarak şunlardır;

- 5-6 adet çıtçıtlı, uzun kollu, patikli penye tulum

- 3-4 adet, serin havalarda tulum içine giydirmek için patikli penye alt

- 8-10 adet çıtçıtlı, kısa kollu, penye body

- 3-4 çift penye eldiven ve 2-3 adet penye şapka – Yenidoğan bebekler ilk günlerde vücut ısılarını dengeleyene kadar eldivene ve şapkaya ihtiyaç duyarlar. Bebeklerde uzun süre eldiven kullanımı önerilmediği gibi, şapkanın gerekliliği de durumdan duruma göre değişir. Her ikisini de giydirmeyi ne zaman bırakabileceğiniz konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

- 8-10 çift çorap / yumuşak dış patik

- Mevsime uygun penye yelek / hırka

- 10 adet bebek ağız mendili, 3-4 adet penye önlük

- Mevsimine göre dış kat olarak giyeceği tulum

- 2 adet pamuklu battaniye ve mevsime göre dışarısı için kalın battaniye

- Bebek çamaşır deterjanı

Bakım, alt temizliği ve banyo:
Yenidoğan bebek bezi

Yenidoğan ıslak mendili

Pişik önleyici krem

Alt değiştirme örtüsü veya atılabilir alt açma bezleri

Ayaklı bebek küveti, kova-maşrapa takımı, bebek banyo filesi veya kaydırmaz mat

Yenidoğan bebekler için şampuan

Yenidoğan banyo köpüğü veya bebek sabunu

Yenidoğan bebek cildine uygun nemlendirici

Bebek kulak çubuğu

Bebek tırnak makası ve törpüsü

Bornoz ve başlıklı havlu

Bebek saç fırçası

Banyo termometresi

Beslenme:

8-10 adet bebek ağız mendili

3-4 adet penye önlük

Emzirme minderi

Göğüs pompası

Göğüs ucu kremi ve göğüs kalkanı

Anne sütü saklama poşetleri

Bebeğin doğrudan anne göğsünden emmesi süt üretimini uyardığı için daha
uygundur. Ancak çeşitli durumlardan dolayı anne göğsünde biriken ve sağılan anne sütünü bebeğe ayrıca biberonla verme veya doktor önerisiyle formül mama ihtiyacı doğabilir. Bu durumda yenidoğan boy biberon, yedek biberon emziği, biberon temizleme fırçası ve isteğe göre sterilizatör de alınmalıdır.

Sağlık:
Ateş ölçer

Burun temizleyicisi / aspiratörü

Emzik ve emzik kutusu

Hava nemlendirici / soğuk buhar cihazı

Dışarıda:

Ana kucağı / oto koltuğu

Otomobil için güneşlik

Bebek arabası

Bebek arabası için ihtiyaca göre cibinlik veya yağmurluk

Yedek eşyalar için anne-bebek bakım çantası

Yaz mevsimi için güneş koruyucu krem, puset şemsiyesi

İhtiyacınıza göre alabileceğiniz taşınabilir park yatak

Bebek odası:

Beşik / park yatak

Şifonyer, çekmeceli dolap, alt açma, emzirme koltuğu gibi mobilyalar

Uyku seti (yatak kenar koruyucu, çarşaf, şilte koruyucu alez)

Triko, penye battaniyeler ve pikeler

Beşik için dönence (Yaklaşık 6.ayında, bebeğiniz uzanıp tutacak hale geldiğinde
kaldırılmalıdır.)


Oda termometresi

Bebek gece lambası

Bebek telsizi (kameralı/kamerasız)

Oyun
Yenidoğan bebekler için oyun; görme, işitme, dokunma gibi duyularının gelişiminin desteklenmesi olarak görülebilir. Doğdukları andan itibaren bebeğin içinde bulunduğu her ortam ve her nesne, duyularını geliştirmek için bir fırsattır. 2 ay civarlarında canlı renkler, siyah-beyaz zıtlığı içeren geometrik şekiller içeren kitap ve oyuncaklarla ilgilerini çekebilir, görme ve işitme duyularını destekleyebilirsiniz. Farklı materyallere dokunmasını sağlayarak, ayrıca sık sık ten teması kurarak dokunma duyusunu geliştirebilirsiniz.


Peki anne için?
Yeni doğacak bebeğin temel ihtiyaçları arasında, annenin lohusalıktaki bakımıyla ilgili ürünleri de dahil etmek doğru olur.


2 adet gecelik ve 1 adet pijama takımı
Emzirme ve süt sağmayı kolaylaştırması için önden açılır olmalıdır.


2 adet emzirme sutyeni
Doğumdan sonra süt üretiminizi uyarmak için bebeğinizi sık sık emzirmeniz veya gerektiği zaman pompa ile sağmanız teşvik edilecektir. Bu bakımdan emzirme sutyeni edinmeniz oldukça işe yarar. Destekleyici ve rahat edeceğiniz, yumuşak yapılı büyük boy bir sutyen almak da ayrıca iyi bir fikirdir.


Ev ve dışarısı için rahat ve bol kesimli giysiler
Doğumdan sonra eski kilonuza dönmeniz biraz zaman alacaktır. Karnınız ilk birkaç gün, halen hamileymişsiniz gibi geniş olabilir. Toparlanacağınız günlerde, beli lastikli hamilelik pantolonlarınız, ayrıca normal bedeninizden 1-2 beden büyük 1-2 eşofman altı, ayrıca emzirme veya süt sağmayı kolaylaştırıcı, önden açılır bluzlar hayat kurtarıcıdır.


Hijyenik ped / doğum sonrası pedi
Doğumdan sonraki lohusalık günlerinizde, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 40 gün boyunca regl kanaması gibi kanamalarla rahim toparlanma süreci yaşar.


Göğüs pompası ve süt saklama poşetleri
Çoğunlukla doğum konusuna odaklanılsa da doğum kadar önemli bir diğer konu da emzirmedir. Doğumdan itibaren bebeğin sık sık emzirilmesini teşvik edilmesiyle süt yapımı için uyarım başlar. Bu süreçte bebeğin emme aralıklarının sık tutulmasının yanı sıra, göğüslerde kalan sütün düzenli boşaltılması, yeni süt yapımını uyarmak için önerilen bir işlemdir. Pompa ile sağılan sütler süt saklama kapları veya süt saklama poşetleriyle buzdolabında veya derin dondurucuda uygun şekilde saklanabilir. Bu bakımdan göğüs pompası konusunda araştırma yapmak ve hazırlıklı olmak ilk günlerde işinizi kolaylaştırır.


Göğüs pedi / göğüs ucu kremi

Bebek sık sık emmek isteyeceği için, göğüs uçlarının bakımı son derece önem kazanır. Kurumayı ve tahrişi önlemek için özel hazırlanan göğüs ucu kremleri ve temasa hassasiyet konusunda yardım eden göğüs kalkanı gibi ürünler oldukça işe yarar.


Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını satın aldıktan sonra, hastane çantanızı son defa gözden geçirin ve evin herkes tarafından kolay erişilebilecek bir yerine koyun. Özellikle sağlıkürünleri için doktorunuzun tavsiyelerini almayı unutmayın. Artık bebeğinizi karşılamaya hazırsınız. Keyfini çıkarın!
Mesaj Değerlendirme
Cevapla


Hızlı Menü: